2.Aşama Zemini Hazırlamak

Tüm bu işlemlere başlamadan önce eğer arazinizin sınırları belli değil ise belediyenin uygun departmanına başvurarak arazinizin tam sınırlarını belirletmelisiniz. Bu işleme kazık çakmak deniyor. Belediye bu işleri taşeron firmalara devir etmiş ancak imar işleri size bir yer mutlaka söylüyor. Bu işlem yapıldıktan sonra arazinizin sınırlarına kazık çakıp kırmızıya boyuyorlar ve sınırlarınız çizilmiş oluyor. (Sağ'da 1. Foto)

Evimizin şekline, ölçüsüne karar verdik, ağaçların siparişini verdik. Ağaçların teslim süresi en iyi ihtimalle 20 gün kadar sürecektir. Bir önceki yazımda önemli bir detayı atlamışım. Sizden gelen soruların arasında en çok bu kısım merak edilmiş. 

 

Ağaçları üst üste koyduğumuzda arada boşluk kalmıyor mu?

 

Arkadaşlar, ağaçları sipariş ederken tahtalardan birini erkek birini dişi sipariş ediyoruz. Bu şu demek, üste gelen tahta sırası oluklu, alta gelen tahta sırası ise çıkıntılı olacak. Bu sayede tahtalar üst üste oturuyor. Daha doğrusu birbirlerinin içine geçmeli hale geliyorlar. Lego yapar gibi üst üste monte ediyoruz. Yanda gördüğünüz fotoğraf size örnek teşkil edebilir. (Sağ'da 2. Foto)

 

ARAZİYİ HAZIRLAMAK

 

Arazimiz yüksek ihtimalle düz olmayacak. Benim arazimde yaklaşık 40 derecelik bir eğim vardı. Araziyi düzleme işi en can sıkıcı ve bünyeye sinir pompalayan safha. Bunu yapabilmeniz için bir kepçeye ve bir operatöre ihtiyaç var. O kepçeyi kullanan operatör kişisi çok önemli arkadaşlar. Ben bu işi 1 günde ancak yaptırabildim. Bazı anlarda in aşağıya ben kullanıcam demek istediğim anlar oldu. Maalesef  iş bittiğinde hala 20 derecelik bir eğim vardı. Yandaki fotoğraflarda ( mobilde aşağıya geliyor) arazinin önceki ve sonraki halinin görüntüleri mevcut.

 

Bu işe soyunmak, iyi ve eksiksiz bir planlamayı gerektirir. Mesela kepçe geldiğinde evi nereye oturtacağınızı biliyor olmanız gerekir. Eğer içeride bir tuvalet planlıyorsak, o tuvaletin bir de gider deposu olmak zorunda. Buna foseptik deniyor ve toprağın altına koyuluyor. Kepçe geldiğinde bunun yerini de belirleyip kazdırmak gerekir. Bu kazılan yere daha sonra betondan bir oda koyulacak. İşte bu beton parçanında gelmiş olması gerekir ki; kepçe o parçayı yerine koyabilsin. Bu parçayı nereden alıyoruz diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İnşaatlara yapı malzemeleri veren yerlerden bulabilirsiniz. Bulamazsanız kepçe operatörü mutlaka doğru kişiyi biliyordur. Bu bilgiyi  ondan temin edebilirsiniz. Bu beton odayı toprağın içine koymadan önce, tuvaletin giderinden çıkacak ve beton bloğun içine girecek borunun yerini mutlaka ayarlayın. Aksi halde yalnızca toprağın altında bir beton bloğunuz olur. Evle bu bağlantıyı yapacağınız boruyu koymayı sakın unutmayın. Bu aşamaların fotoğrafları da yanda mevcut. (Sağ'da Foto 4-5 ) 

 

EVİN OTURACAĞI TABANI HAZIRLAMAK

 

Şimdi vereceğim bilgiler evin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir. Benim kulübem yaklaşık olarak 20M2 civarında.

Kepçenin düzlemesine rağmen arazide 20 derecelik bir kot farkı kaldığını söylemiştim. Bu farkı gidermek gerçekten oldukça zor oldu. Evi toprak zemin üzerine oturtamazsınız. Aksi halde topraktan çekeceği nem ile hemen çürüyecektir. Dolayısı ile ya beton dökerek temel kuracaksınız veya benim yaptığım gibi kalaslardan bir zemin yapacaksınız. 

Bu aşama çok önemli! Çünkü evi üzerine kurduğunuzda, zemin sağlam olmazsa ev sallanacak ve hareket edecektir bu aşamada geri gitmek neredeyse imkansız olacaktır. Bu sebeple iyi planlanmalı. 

 

Ben yatay pozisyonda yatırdığım ve üst üste koyduğum önde 2 adet ve arkada 2 adet 15x15 lik kalasın üzerine bu kez dikey olarak 5 adet 15x15 lik kalas oturttum. Yanda bununda görseli mevcut. Su terazisi ile teraziye almayı da unutmamak gerek. 

 

Bu aşama zevkli değil ama çok önemli. Unutmayın her şeyi bunun üzerine bina edeceksiniz. 

Bu aşamada son olarak, üzerinde inşaata başlamadan önce direk toprağın üzerine kireç döktüm. Nalburlarda çoğunlukla yarı sıvı hali var ancak sizin toz kireç kullanmanız gerek. Bu işlemi yaparsanız haşerat, akrep, yılan ve fare gibi tehlikeli canlıların evin altında yuvalanmasını önlemiş olursunuz. 

Bir sonraki yazımda artık inşaata başlangıç aşamasından bahsedeceğim. 

Görüşmek üzere...

Mesaj için

Ahsap-ev-yapimi-arazinin-sinirlarini-bel
IMG-6185.jpg
araziyi-düzlemek-ahsap-kulube.jpg
ahsap-kulube-foseptik-yapimi.jpg
agac-ev-yapimi.JPG
Ahsap-kulübe-nasil-yapilir.JPG
Ahsap-kulube-yapimi.jpg