Ateşi izlemek neden insanları rahatlatır?

Elbette Bilimsel bir açıklaması var!

İster kamp ateşi olsun, isterse çıtır çıtır yanan bir şömine olsun ateşi izlemek herkese huzur verir. En huzursuz insanlar bile ateş karşısında gevşer ve sakinleşir. Ateşin yarattığı çekim gücüne karşı koymak neredeyse imkansızdır.  Elbette bunun da bilimsel bir açıklaması var.

2014 yılında Alabama Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, ateşi izleyen insanların çok daha sosyal olduğu ve aynı zamanda da kan basınçlarının düştüğü bu  duruma bağlı olarakta bu insanların çok daha rahat hissettiklerini kanıtlanmış. 

Ünlü antropolojist Christopher Lynn bu durumu şöyle açıklıyor:

"Kamp ateşleri ve diğer her tür ateş çok duyarlı uyarıcılardır. Ateş öyle bir şey ki, tüm duyularımızdan geçerek bütün dikkatimizi bir yerde yoğunlaştırmamızı sağlıyor." diye açıklıyor.

Ateşin etrafında toplanan herkes için bu durum hiç şaşırılacak bir durum değildir. O an kimse kendini garip hissetmez asla bu durumdan sıkılmaz. Çünkü gözünüzün önündeki manzara çok ilgi çekicidir. Ateşin yaydığı ısı, çıkardığı çıtırtılar ve hatta normal hayatta asla maruz kalmak istemediğiniz fakat bence tatlı olan o is kokusu bile son derece  cazip gelir. Uzun dakikalar hatta saatler boyu hiç ilginiz dağılmadan sessizce oturabilirsiniz

Ateşin birleştirici gücünün atalarımızdan kalma bir alışkanlık olduğu düşünülüyor. Geceleri ateş yakıp etrafında toplanarak bir bağ kurabilmiş insanoğlu birbiriyle. Ateşin keyif için değil de temel bir ihtiyaç olarak kullanıldığı o zamanlarda, bunu sürdüren insanlar ateşin ısı, ışık ve yemek pişirebilme gibi özelliklerinden faydalanabilmek için iş birliği yapmak zorundaydılar.

Yüzyıllar sonra bu durumun kullanma amacı değişmiş bile olsa hala ateş etrafında oturanlar için bir iletişim aracı sayılabilir.

Ayrıca artık bundan bahsetmeye gerek bile yok ancak kamplarda ateş olmazsa olmaz bir konumda. Eğer gürül gürül yanan bir kamp ateşiniz varsa artık ısınabilir, yemek pişirebilir, ışığından faydalanabilir ve hatta yabani hayvanlardan bile korunabilirsiniz!

Mesaj için

Dün geceden güzel bir kamp ateşi hatıras
Günaydın!_Hava sıcaklıkları düşünce kamp