İyi doğa fotoğrafları çekmek için TÜYOLAR!

Sabırlı  Olun!

Fotoğraf çekimleri ile alakalı çok fazla soru alıyorum sizlerden. En çok gelen soruların başında ise, ne ile fotoğraf çekiyorsun var.

 

Önceleri, hatta çok önceleri DSLR Nikon fotoğraf makinemi hiç yanımdan ayırmazdım ancak şu an gelişen teknoloji ile tamamı olmasa bile büyük bir kısmı cep telefonu teknolojisinin içine sığdı. Öyle ki telefon size çektiğiniz fotoğrafı editleme şansı da sunuyor. Böylece bilgisayar derdinden de kurtulduk ve anlık paylaşımlar yapabiliyoruz.

 

Ben Iphone 7 Plus kullanıyorum. Video kabiliyeti ve fotoğraf kabiliyeti çok yeterli seviyede. Editlemek için ise Adobe Photoshop eklentilerini kullanıyorum.

Tüm bunları edinmek iyi bir fotoğraf çekmenin birinci kuralıdır. Ancak asıl olarak fotoğrafların amatör fotoğraflardan  ayrı görünmesini sağlayan şey kurgu ve ışığı kullanma kısmında gizlidir.

Öncelikle iyi fotoğraf çekebilen birinin, fotoğrafın her çeşidinde başarılı olacak bilgisi yanlıştır. Örneğin portre fotoğrafı çekmek ile manzara fotoğrafı çekmek arasında inanılmaz farklar vardır. Aynı şekilde mekan ve obje fotoğrafı çekmek ile defile çekimleri arasında da çok büyük farklar vardır.

 

Sonuç olarak şunu net olarak söyleyebiliriz ki; başarının ilk sırrı kadrajın ve kurgunun iyi ayarlanmasındadır.

Ben kamplar için güneşli havaları pek tercih etmiyorum. Kapalı, puslu havalar benim en sevdiklerim bu sebeple fotoğraflarımın daha sonraki edit aşaması çok kolay gerçekleşiyor. Güneşli bir fotoğrafa gri tonlarda filtreler uyguladığınızda renkler çoğu kez yapay görünecektir. Fakat zaten kapalı bir havada çekilmiş fotoğrafı gözünüzün gördüğüne en yakın hale getirebilmeniz mutlak olarak çok daha kolay olacaktır.

Kadrajınızı oluştururken eğer kurgunuz zaten sabit bir birim ise netlemeyi ve hikayeyi bunun üzerine kurabilirsiniz. Fotoğrafta derinlik hissi çektiğiniz karenin çok daha ilgi çekici görünmesini sağyacaktır. Diyelim ki kadrajınızın kurgusu bir manzara olacak. Eğer bu manzaranın önüne ağaç, çicek vb objeler sığdırabilir ve burayı netlerseniz arkadaki manzara çok daha ilgi çeken bir hale gelecektir. Çünkü istediğiniz alan derinliği elde etmiş olacaksınız. Bunu yaparken eğer bir cep telefonu kullanıyorsanız işiniz çok kolay olacaktır. Ancak elinizde yarı otomatik bir makine var ise o zaman teknik detaylar ve kullandığınız lensler sonuca direk etki edecektir.

Şayet kadrajınızda ki kurguyu siz oluşturacaksanız yani objeleri bir araya getirip, ortamı da bu kurgunun arka planının tamamına yayacaksanız o zaman objelerin içerisinde en belirgin hangisinin olması gerektiğini planlayıp netlemeyi bu objeye yapmanız gerekir. Daha sonra edit aşamasında netlediğiniz bu objeye keskinlik efekti vererek, etkiyi istediğiniz objeden diğer objelere doğru yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu duruma da odak noktası denir.

Size iyi bir kadraj için bazı ipucu bilgiler verebilirim.

 

Öncelikle kadrajın içine girecek gereksiz objelerden kurtulun. Çöpler, elektrik telleri ve direkleri, konseptinizi bozacak çok renkli objeler bu kadrajda olmamalıdır. Bazen bir ağacın durduğu yer ya da yerde duran bir kozalak bile kadrajınızı bozabilir.

Kompozisyonunuzu bir yerde toplamaya çalışın. Dağınık bir kadraj ilgiyi dağıtacaktır.

Fotoğrafınızı çekerken öğle saatlerini değil öğleden sonrasını tercih edin. Benim en sevdiğim saatler ya sabah çok erken ya da akşam 5 civarıdır. Çünkü bu saatlerde güneş ışığı objelere çok yumuşak bir etki yapar.

Kadrajın içerisindeki renk uyumu birbirine çok yakın olmalıdır. Eğer bir renk diğerlerinden daha gösterişli ve canlı ise odak noktanızı oluşturmakta güçlük çekebilirsiniz.

Kadrajınızın açısını kurgunuza göre kurmalısınız. Bazen tam karşıdan çekerken, bazen üstten ya da yandan çekmeniz gerekebilir. Ben her açıdan beğeneceğim bir kadrajda çekip hangisini kullanacağıma sonradan karar veriyorum. Böylece ekranda beğendiğimi sonradan beğenmezsem, elimde alternatiflerim olmuş oluyor.

Işığın çok az olduğu yerlerde fotoğraf çekmekten vazgeçmeyin. Unutmayın bazen yetersiz bir ışığı editleme programlarında tolere edebilirsiniz. Ancak bu kural yalnızca ışığın miktarının çok az açılması ile güzel fotoğraflar elde edilecek zamanlarda yapılmalı. Fotoğrafınıza bu etkiyi ne kadar fazla eklerseniz o derece noktalanmalar ve parazitler oluşacaktır. 

Son olarak, hemen beğenmeyin. İyi bir fotoğraf zaman alabilir. Sabırlı olun eğer vaktiniz de var ise her zaman daha iyisini arayın!

IMG_9913.jpg
yedigoller.jpg

Mesaj için