Mental Kabiliyetinizi Arttırmak

Level:1

İnsan vücudu ve zihni birçok uyaranın ve problemin üstesinden gelecek şekilde donatılmıştır. Pek çok durumu halledebilsek bile bu savaştan hasarlı çıkan zihnimizi, vücudumuzu bir şekilde dinlendirebilmeliyiz. Ben kendi adıma bu durumu toprakla, ağaçla, doğayla ve doğada dostlarımla yapıyorum. Günlük hayatın koşuşturmacasının aksine doğada zamanın büyük bir kısmı size ve yapacaklarınıza kalır.

Eğer bu süre zarfı içerisinde insandan, teknolojiden uzak bir yerlerdeyseniz ne mutlu size :) Bazen bir ağacın kabuğunu soyarken bazen ateş yakmak için odun keserken vaktin nasıl geçtiğini anlayamıyorum bile. Peki doğa'da yalnız olmak bize sessizlik ve dinginlikten başka ne sağlayabilir? Kamplarda yalnız olmak bir konu hakkında düşünürken çok daha rahat ve fazla odaklanmanıza salık verecektir. Özellikle çocukların erken dönemde kamp ve doğa ile tanışmalarının analitik düşünme kabiliyeti üzerinde fevkalade etkisi olduğu bilinmektedir. Kampta olmak insanın mental dengesini de düzenleyecek, zihin burada yaşayabileceği zorluklar olabileceğini kodlayarak o güne daha hazır ve kuvvetli başlamanızı sağlayacaktır.

Bu aktiviteler bir süre devam ettiğinde gçreceksiniz ki mental olarak eskisinden çok daha iyi durumdasınız. İnsan yalnız başına kalmadan maalesef problemler ile baş etmeyi tam anlamıyla deneyimleyemiyor. Dağcılık yaptığım dönemlerde aldığım eğitimlerden bazıları mental düşünme kabiliyeti üzerineydi. Eğer mental olarak kendinizi kontrol edebilirseniz performansınızı en üst sınırlarına kadar kullanabileceğinizi ve faaliyet ertesinde çok kısa bir dinlenmeyle yeniden sosyal yaşantınıza dönebileceğinizi defalarca deneyimledim.

Photo By Karim Lilya

Mesaj için

dogada-mental-dusunmek.jpg
yedigoller.jpg