Geçtiğimiz günlerde Gelidonya Feneri ile

Gelidonya Feneri Adrasan

Dünyanın çatısı burası olabilir!

  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Bugün size alışılmış rotaların dışında bir kamp rotası tanıtacağım. Gelidonya Feneri ... Genellikle ekstrem kamp yapanların yani yüksek irtifada, zor şartlarda kamp yapanların haricinde pek çoğumuz su kenarına yakın veya orman bölgelerini tercih ettiğimiz bir gerçek.

Bu rota'da kamp yaparsanız bu kez Akdenizi ayaklarınızın altına sererek muhteşem bir manzaraya sahip bir yerde kamp yapmış olacaksınız.

Önce Gelidonya Fenerinden biraz bahsetmek istiyorum. Bu mistik fener Akdeniz bölgesinin en uç noktası. Sıfır noktasından tam 227 metre yüksekte. Fenerin yönetimi enteresan bir şekilde babadan, oğula geçmektedir. 1934 yılında inşasına başlanıp 1936 yılında kullanıma girmiştir. Akdeniz'de seyreden birçok gemiye bu fener klavuzluk eder. Ayrıca Likya yolunu yürüyenler bilir Likya yolu rotası üzerindedir.

NASIL GİDİLİR?

Adrasan üzerinden devam edilerek Karaöz mevkisine ulaşıyorsunuz. En son alışveriş yapabileceğiniz nokta burasıdır ve herşeyi buradan temin edebilirsiniz. Daha sonra asfalt yoldan saparak orman yoluna girmeniz gerekiyor buradan yaklaşık 3-5 km kadar ilerleyerek Korsan koyuna ulaşacaksınız. Buradan tepe hattına doğru da 2-3 dakikalık bir araba yolculuğu sonrasında sol tarafta ormanlık alanın içine, dağın sırtına doğru bir patika başladığını göreceksiniz zaten tabelası da mevcut. Bu noktadan sonra 40-50 dakika kadar yürüyerek patika yoldan sırta doğru yükselerek fenere ulaşabilirsiniz. Rota herkesin dinlenerek yürüyebileceği mesafededir ve çok keyifli bir patikadır. Eğer yeterince sessiz olursanız her an önünüzden bir Ceylan atlayarak geçebilir. Ben bu seferinde değil ama 3 sene öncesinde denk gelmiştim.

Bu yolu yürürken dikkat etmeniz gereken tek şey susuz kalmamaya özen gösterin çünkü havanın sıcaklığı tırmanma esnasında kaybettiğiniz ter ile birleştiğinde baş dönmesi ve baş ağrısı yapabilir. Bu sebeple kısa aralıklarla sıvı tüketmelisiniz. En yukarıya fenere ulaştığınızda inanılmaz bir manzara sizi bekliyor olacak ve bu kadar yolu neden yürüdüğünüzü o zaman anlayacaksınız. Çıktığınız patikanın hemen solunda heybetli bir zeytin ağacı var. Bu ağacın altında derme çatma bir de sundurma vardı ama artık yerini son derece geniş ve oturma yerleri de olan güzel bir sundurmaya bırakmış. Gerçekten harika... Doğru zamanda giderseniz akşam şarabınızın yanında bu ağacın zeytinlerinden harika bir eşlikçi yapabilirsiniz. Ben çadırımı bu sundurmanın üzerine yerden yükseğe kurdum gerçekten çok konforlu oldu. Burada en büyük ihtiyacınız su olacak yanınıza her zaman kamplara götürdüğünüzden çok daha fazla su alın ve idareli tüketin. Bahsettiğim zeytin ağacının altı her daim gölge ve oturduğunuz yerden tüm Akdeniz ve Akdenizin minik adaları gözler önünde.

Hemen karşınızdaki ada Devecitaşı adası. Vakit ilerledikçe güneş batmaya başladığı sıralarda inanılmaz bir kızıllık sizi karşılayacak. Sarının, kırmızının yüzlerce tonu içinize dolacak. Terasınızda arkanıza yaslanıp gözünüzü kırpmadan dakikalarca izleyebilirsiniz. Gerçekten insan kendini Yaşar Kemal romanlarının içinde hissediyor. Şimdi gelelim akşam neler oluyor. Fenerin ışığı yanmaya başladığında, işte asıl o zaman bambaşka bir tecrübeyi deneyimlediğinizi fark edeceksiniz. Daha önce çalışan bir fener görmeyenler için görüntü bir süre şok edici olabilir dikkat:)

Bu alan tamamen bakir bir doğanın parçası dolayısı ile akşam orada olduğunuzu mutlak suretle belli edin ziyaretçileriniz çok olacak. Özellikle yaban domuzu sık görülen bir hayvandır ancak geçiş yolunda olmadığınız sürece tamamen zararsızdır. Geceleri bir miktar esinti olabilir ancak genel olarak sıcak bir hava olacaktır. Sabah olduğunda güzel bir kahvaltı edip, son kez manzaranın güzelliğine göz gezdirip aşağıya inmeniz size tavsiyem olacaktır çünkü aşağıda Korsan Koyu serin sularıyla sizi bekliyor olacak. Malumunuz iniş, çıkışa oranla çok daha kolay ve çabuk. Bu yolu bitirip denize girdiğinizde herşey mükemmel bir şekilde sona ermiş olacak. Bu rota pek çok kampçı tarafından bilinmeyen ancak Likya yolunu yürüyenler tarafından sık sık ziyaret edilen bir rotadır. Burada kamp yapmak kesinlikle çok enteresan bir deneyim olacak. Belki de gece en fazla yıldızı gördüğünüz yer burası olacak çünkü bu bölge gece yıldızlarının belirginliği ile de meşhurdur. Rota ile ilgili merak ettiğiniz sorular varsa bana ulaşabilirsiniz.

Not:

Bu alanda yukarıda çöp yok. Var gibi görünsede yok! Bu sebeple lütfen kısıtlı malzeme ile gidip çöplerinizi de aşağıya indirin.

Mesaj için