Kamp Ekipmanı Nasıl Seçilir?

Level:1

"Ekipman candır" kampçılığa gönül verdiyseniz en kısa zamanda özümseyeceğiniz ve defalarca başkalarından duyacağınız cümledir bu.

Ekipman konusu bir kampın konforunu belirleyen unsurların başında gelir. İyi bir baltanız ya da iyi bir testereniz yoksa 5 dakikalık iş için 20 dakika uğraşırsınız ve çok daha fazla güç harcamak zorunda kalırsınız. Bu iş için en temel ekipman balta, bıçak ve testeredir. Zaten zaman içerisinde o da olsun bu da olsun derken bir bakmışsınız ki, her kampta ayrı bir ekipman kullanıyorsunuz. Ben 5 farklı balta kullanıyorum. Sadece iyi bilenmiş sağlam bir balta da kamplarda işinizi görecektir. Aslında budama yani daha keskin yüzey istediğimiz daha ince baltalar ile yarma yani odun kırma işini çözeceğimiz baltalar birbirinden farklıdır. Yarma baltasının baş kısmı daha kalındır bu da yarma yaparken işi çok kolaylaştırır. Ben genellikle odun toplama ve kırma işini bir kampta çözüp stok yapıyorum ve sonraki kamplara hep daha keskin ve ince saplı baltayla gidiyorum. Eğer odunlarınızı saklayacak yeriniz varsa bu yöntemi tavsiye ederim. Bu sayede odunlar ıslaksa bile zaman içerisinde kuruyor.

Diğer bir önemli konu da bıçak seçimidir. Ben burada hep bir tereddüt yaşarım balta mı olmazsa olmazdır yoksa bıçak mı diye? Bazı bıçaklar gerçekten balta görevi görebiliyor. Bıçak daima üzerinizde taşıyabileceğiniz bir ekipman. Burada da önünüzde türlü seçenekler mevcut ancak en önemlisi keskin kısmının yani namlu kısmının paslanmaz çelik mi yoksa karbon çeliği mi olacağı mevzusudur?

Ben karbon çeliğini daha çok seviyorum. Hem zaman içerisinde çok güzel bir patine kazanıyor hem de bilendiğinde daha keskin oluyor ancak saf çeliğe oranla çok daha çabuk kararıyor. Dedim ya ben o yaşanmışlık izlerini seviyorum. Eğer seçeceğiniz bıçak pukka cinsi bir iskandinav bıçağı ise rahat edersiniz çünkü sırt kısmı kalındır ve baş parmağınız ile kuvvet uygulayabilirsiniz. Benim kullandığım ana bıçağım bir pukka'dır.

Ekipmanların çeşitliliği kamplarınızın konforunu gerçekten arttıracaktır. Bazen de ekipmanınızı kendiniz derme çatma yaptığınızda o haz sizi daha da mutlu edecektir. Çayınızı ateşin üzerinde yanmaz bir ızgara üzerinde yaparsanız çok konforlu ve keyifli olur ama çayınızı isveç ateşi ile yaktığınız bir kütüğün üzerinde demlerseniz meşakkatli ancak muazzam keyifli olacaktır.

Ben kampta keyiften yanayım, doğada uğraştığım herşey beni şehir hayatında motive ediyor. Doğaya çıkalım, dinlenelim gezelim oradan ayrılırken de hiç orada bulunmamış gibi hiç bir iz bırakmadan evlerimize dönelim!

Mesaj için

kamp_ekipmanlari.png
gizli-rota.jpeg