Nasıl Kamp Yapılır?

Level:1

Nereden Başlamalıyım? Bu konu maalesef ülkemizde mangalcılık ile karıştırılıyor. Yanlış anlaşılmasın ben de çok sıkı mangalcıyımdır. Ancak ikisi farklı şeyler...

Yapmak istediğiniz kampların bölgelerine, iklimine, suya yakınlığına, yerleşim birimlerine yakınlığına hatta bitki örtüsü ve canlı popülasyonuna göre bir hazırlık yapılmalıdır. Belli başlı kurallara uyulduğunda kamp çok zevkli ve oldukça da kolaydır.

Öncelikle ekipmanımız tam olmalı ve ekipmanımızı tanımalıyız. Peki ama ilk kez kullanacaksak bu ekipman neye göre ve nasıl seçiliyor? Pahalı olan mı her zaman iyidir? Eğer konaklamalı kamplar planlıyorsak bize başlangıçta gerekli olan ilk ekipman çadır olacaktır. Ben hayatımda yalnızca bir kez çadır aldım ve tam 12 yıl kullandım. Hatta geçenlerde yaptığım bir kampta ömrünü tamamlayarak bana güzel de bir macera yaşattı. Çadırımızı alırken iç ve dış katmanlardan oluşan iki parça şeklinde satılan bir çadır almalıyız. Böyle bir çadır alırsanız üst brandasını çıkartarak yaz kamparında daha havadar bir hale getirebilirsiniz. Ben dağcılık yaptığım dönemde aldığım için zor şartlara mukavemet gösterebilecek bir çadır almıştım. Benim kamp için önerim 4 mevsim ve 3 kişilik bir çadır almanız. Yine önemli bir konu dış brandanın suya ne kadar dayanabildiğidir ki; bu çadırın üzerinde mutlaka belirtilmiştir. Eğer suya dayanıklılığı düşük bir çadır alırsanız ve tüm gece yağmura maruz kalırsanız 3 saate kalmaz çadırınız su alacaktır. Aklımda hem ucuz hem de kaliteli bir çadır markası var ancak buradan yazmayacağım. Dileyen mesaj atarak öğrenebilir.

Eğer ilk kez kamp yapacaksanız çok ağır rotalar ile başlamamanızda fayda var kamp yapacağınız bölgeleri yerleşim birimlerine yakın seçmeye gayret gösterin. İlk kampınızı ormanın tam içinde yapmayın. Kampta ateş yakmak diğer önemli konudur. Eğer bir kampta ateş var ise artık orada yaşam başlamış sayılabilir. Ateş ısınmanızı sağlar, yiyecek içecek pişirebilmenizi sağlar, hayvanları sizden uzak tutar hatta ve hatta ışık kaynağınız olur. Kampta ateş konusundan ayrıca bahsedeceğim ancak bilmeniz gereken en önemli husus ateşinizi çadıra çok yakın yakmamalısınız. Uçuşan kıvılcımlar çadırınızda minik delikler açabilir ve yağmur yağana kadar bu deliklerden haberdar bile olmayabilirsiniz.

Yanınızda Balta mutlaka olmalıdır. Yakacaklarınızı temin ederken birşeyleri zemine sabitlerken ( tersi ile çakmak ) her zaman ihtiyacınız olacak. Mutlaka bir ışık kaynağınız ve yedek piliniz olmalı. Başlangıç kamp rotaları için bilgi almak isteyenler mesaj atarak bana ulaşabilir. Başlangıç aşaması için son olarak eğer yaz kampı planlıyorsak sıcakta bozulmayacak gıdaları tercih etmeliyiz. Bazı gıdaların sıcakta bozulma riski çok yüksek. Buna çok dikkat edilmeli.

nasıl_kamp_yapmalıyım.jpg
Havanın kasvetini bu video dağıtır.jpg

Mesaj için