Evet gelelim bu kartpostal gibi yerde na
Deep Blue 🏊‍♂️_._.jpg

Suluada Kampı Adrasan

Eğer Türkiye'de Maldivler var ise işte orası burası!

  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

Suluada da Gelidonya Feneri gibi ekstrem bir kamp alanı... Görsellik en düzeyde ancak Suluada da görselliğin yanında inanılmaz bir deniz'in tam yanında, tamamen ıssız bir ada da kamp deneyimi yaşamış olacaksınız. Herkes bilir Akdeniz bölgesinde nerede denize girerseniz girin deniz inanılmazdır. Fakat bu durum Suluada'da daha benzersiz. Hep duyarız ya Türkiye'nin Maldivleri Salda gölü diye işte eğer Türkiye'de Maldivler arıyorsanız burası kesinlikle Suluada olmalıdır.

Önce ulaşımdan bahsedelim. Adrasan sahilinden bu adaya tur tekneleri kalkıyor. Ancak bu tekneler sizinde bildiğiniz gibi çoluk çocuk cümbür cemaat doluşulan eğlenceli gibi görünse bile genel olarak tura katılmayacak bizler için bıkkınlık verecek tur tekneleri. Ben bu sene önce bahsettiğim tur tekneleri ile bir keşif gezisine çıktım. Daha sonra kamp yapmak için özel bir zodiac ile eşyalarımı yükleyerek gittim. Maaliyeti daha fazla oluyor ancak zamandan inanılmaz tasarruf ediyorsunuz çünkü tur tekneleri saat 10 ile 10:30 arasında kalkıyor bu da çok vakit kaybettiriyor.

Ada gerçektenden ıssız bir bölge üzerinde hiçbir yapı ve canlı yok. Keçilerin olduğu söyleniyor ancak ben rastlamadım. Adaya geçerken telefonunuzun çekmeyeceği ihtimalini gözetin bazı servisler gerçekten çekmiyor. Botun sizi alacağı saati iyice netleştirin. Oluşabilecek tüm aksilikleri planlayın zira gece burada tek başınıza olacaksınız. Eğer telefonunuz çevrimdışı ise size herhangi birinin yardım edemeyeceğini unutmayın.

Çok önemli diğer birkaç husus ise şöyle;

1- Kamp alanınızı teknelerin kendilerini sabitleyiceği alanlara kurmayın. Gerçekten bu tekneler gündüz geldiğinde inanılmaz problemler yaşayabilirsiniz.

2- Bu ada üçgen şeklinde bir dağ formunda olduğu için kamp alanınızı kesinlikle tepenin altına kurmayın. Gece taş düşerse ciddi yaralanmalara ve daha da kötüsüne sebebiyet verebilir. Ayrıca böyle bölgelerde taş zeminler içerisinde akrepler barınır mümkün olduğunca bu alandan uzak bir kamp alanı planlayın. Gelelim detaylara... Ada'da birkaç tane kamp kurulabilecek plaj bölgesi mevcut. Ben ikinci tarafta fotoğrafın olduğu bölgede kurdum. Burada Maldivler diye tabir edilen bir alan var. Bu bölgede deniz yalnızca kum ve inanılmaz bir alan. Suluada ıssız bir kamp deneyimi için harika bir rota ancak bu ıssızlığın maalesef saatleri var çünkü gündüz tur tekneleri geliyor ve gerçekten kalabalıklaşıyor. Burada kamp yapmak istiyorsanız minimum 1,5 -2 gün ayırmanız gerekiyor. Tur tekneleri saat 11 gibi geliyor ve akşam 16:00 gibi ada yeniden sadece size kalıyor. En keyifli zamanları ise kamp yaptığınız geceniz sabah saati. Ben 5:30 da çadırdan çıktım inanılmaz bir görsel şölen vardı aynı şekilde güneş batarken de muhteşem oluyor.

Mesaj için