Yaz Kampı Nasıl Yapılır?

Level:1

Her kamp için ayrı hazırlık yapılması gerekir ancak yaz kamplarını kış kamplarından kesinlikle ayırmak gerekir. Yaz Kamplarında ateş yakmamaya gayret gösterelim şayet yakacaksak ateşin etrafı mutlaka taş ile örülmelidir. Özellikle çam ormanlarına yakın bir bölgede isek uçuşacak ufacık bir kıvılcım saniyeler içinde yerdeki kurumuş çam iğnelerini tutuşturacaktır. Bir keresinde etrafını taşla örmüş olmama rağmen başıma geldi. Eğer yanımda bolca su olmasaydı çok kötü şeyler olabilirdi.

Yanınızda yiyecek ve içeceklerinizi soğuk tutan bir sistem mutlaka olmalı. 25 Litrelik izolasyonlu bir buz kutusu kullanıyorum ben bu durum için.

Bu ekipmanı kullanmak için size birkaç püf noktasını açıklayayım. Evinizin buzdolabında büyük tencere ya da plastik dondurma kaplarının içinde çok büyük buzlar yapabilirsiniz. Bütün buzlar büyük olursa aralarda boşluklar oluşacaktır bu boşlukları da normal buz küpleri ile doldurursanız takriben 36 saat kadar herşeyinizi buz gibi tüketebilirsiniz. Bu soğutucu kutu yalnızca konforumuz için gerekli değildir. Dikkat etmemiz gereken çok önemli iki konuyu da bertaraf eder. Şayet suyunuzu soğutmazsanız bir süre sonra sıcak suyu içmek istemeyecek ve de-hidrasyon yaşayacaksınız. Bu sistem bu durumu ortadan kaldırır. Çabuk bozulmaya meyilli gıdaları saklamanıza yarayacaktır. Tavuk, kıyma, peynir bunlar hızla bozulan gıdalardır. Ayrıca bozulduğunu anlamadan pişirip yerseniz ( tavuk bu kulvarda zor anlaşılan ve çok çabuk zehirleyen bir gıdadır ) zehirlenebilirsiniz. Yalnız kamp yapıyorsanız bu durum çok ciddi riskler doğurur. Mutlaka sizi güneşten koruyacak aynı zamanda da konfor alanı oluşturacak bir sistem geliştirmelisiniz. Bu bir plaj şemsiye olmamalıdır. Şemsiyenin size sağlayacağı alan çok kısıtlıdır. Ben bu durum için 3metre yüksekliğinde 3 metre genişliğinde bir gazebo kullanıyorum. Koçtaştan 170 TL gibi bir fiyata satın almıştım. Diğer bir sistem çadır üzerine gerilebilen Tarpaulin adı verilen bir brandadır. Gazeboya göre çok ucuzdur ancak bunu gerebilmek için ağaca ya da bunun gibi alanlara ihtiyaç vardır. Gölgeliğinizi kurabilirseniz gece yatmadan çadırları altına alarak uyuma sürenizi arttırabilirsiniz. Yaz kamplarında eğer böyle bir korumanız yoksa sabah 5 buçuktan itibaren uyuyamazsınız. Çadırın içi dış alandan çok daha sıcak olacaktır. ( UV korumalı çadırlar biraz daha dayanıklı) Yanınızda mutlaka antiseptik bir ilaç olmalı. Daha öncede dediğimiz gibi yaz dönemi tabiatın haşeratın ayakta olduğu dönemdir. Böcek sokması vb durumlarda çok ihtiyacınız olacaktır. Yanınızda her zaman OFF bulundurmalısınız ayrıca doğada asla ve asla parfüm ya da kozmetik ürün kullanmamalısınız. Bunlar sinekleri ve diğer hayvanları size çekecektir. Ayı da bunlara dahil :))) Yaz ya da kış asla arabanıza yakın bir yerde ateş yakmamalısınız en az 5 metre mesafe olmalı arada. Yerden birşey alırken ya da odun toplarken ayağınız ile önce bir dürtmelisiniz mümkün olduğunca eldiven kullanmalısınız. Unutmayın misafir biziz ve emin olun her taşın altında bir canlı var. Öğlen saatlerinde otların falza olduğu noktalara girmemelisiniz. Yılanlar bu alanlarda güneşlenir. Kampımızı tatlı su kenarına çok yakın kurmamalıyız. Şayet kuracaksakta gece misarfirleriniz olacağı ihtimaline kendimizi hazırlamamız gerekir. Hayvanlar yaz aylarında su ihtiyaçlarını buralardan karşılarlar.

Mesaj için

havadan görünüm
Dün sabah saat 6 da arabanın lastiği kim